Old Boats Buffalo

Niagara Frontier Antique & Classic Boats Inc.

This section includes awards from past judged shows

 

Best of Show Restored

1950

--‐

18’ Century Resorter

--‐

Owner: Robert Miklos

Best of Show Preserved

1969 --‐19’ Chris Craft XK 19 “Afisanado”

Owner: Dick DeFazio

Harry Winter Chris Craft Award

--‐

Sponsored by Gail Pisa

1971 XK

--‐

19’ Chris Craft

--‐

Owner: Ed Bobowicz

Buffalo Launch Club Award

--‐

1930 56’ Jakobson & Peterson Motor Yacht

Owners: Jody Reynolds and Mike Wright

Antique Runabout

1st Place

1930 26’ Hacker Craft –“Triple Choice”

Owner: Phil Andrews

Classic Runabout

1st Place

--‐1971 Chris Craft--‐

Owner: Ed Bobowicz

1st Place

--‐1957--‐

19’ Chris Craft

--‐

“Classic II”

Owner: Gail Pisa

2nd Place 1957

--‐

18’ Shepherd

“Happy Days”

Owner: Bruce Phillips

3rd Place 1969

--‐

19’ Chris Craft

--‐

“Mark I”

Owner: Mark Smith

Classic Utility

1st Place 1968

--‐

17’ Century “Love Shack”

Owner: David Wesp

1st Place 1967

--‐

21’ Century “Grand Pri”

Owner: Jim Culligan

2nd Place 1976

--‐

17’ Century “Hi Note”

Owner: Rich Rappold

3rd Place 1954

--‐

22’ Chris Craft “Queen B”

Owner: Jack Barron

3rd Place

1956

--‐

21’ Century

“Mis--‐Led”

Owner: Rocky Nagel

3rd Place

1959

--‐

24’ Chris Craft

“Bald Eagle”

Owner: Gerald Bergdorf

Classic Cruiser

2nd place 1956

33’ Chris Craft

“Lizzy”

Owner: Rick Rugg

3rd Place 1968

38’ Chris Craft

Independance”

Owner:

William

Flagler

Raceboat

2nd place 1954

--‐

11’ Hal Kelly

“Howling Ox”

Owner: James Breles

Outboard Boat and Motor

2nd place 1964

--‐

17’ Cayuga

Owner: Robert Peterson

2nd Place 1967

--‐

Cowell “King”

Owner: Rick Couchenour

2nd Place 1974

--‐

Browning

Owner: Gene Pasclak

Unmounted Outboard Motor

3rd Place 1957

--‐

35 HP Evinrude

Owner: Don Kinnard

Early Contemporary

1st Place 1985

--‐

30’ Hacker Craft “Grandpa’s Dream”

Owner: Carman Keyes

3rd Place 1978

Biesmayer

--‐

“Guzzy Whomper”

Owner: Peter Hacket

Late Contemporary

1st Place 2009

--‐

16’ James Craft Blue Yankee”

Owner: James Barrick 

3rd Place 2006

--‐

28’ Garwood “Razzle Dazzle”

Owner: Bob Fletcher

2011 Buffalo - Niagara Frontier Antique and Classic Boat Show Awards

ANTIQUE RUNABOUT
2nd Place     1939  19'  Chris Craft     "Lindsay"                Dave Williams
1st Place      1930  26'  Hackercraft    "Triple Choice"      Dave Andrews 
 
 
CLASSIC RUNABOUT
3rd Place     1958  22'  Shepherd        "1958"                    Peter & Pam Moore
2nd Place    1954  19'  Chris Craft      "Dynamite"            Pat & Bill Locke
1st Place     1947  17'  Chris Craft       "Rosie"                   Vivian Reynolds
 
 
CLASSIC UTILITY
2nd Place     1967  21'  Century          "Grand Prix"           Jim Culligan
1st Place      1967  17 1/2'  Century    "Silver Lining"      Ed & Gayle Bobowicz
 
 
  
HISTORIC CRUISER
2nd Place     1903  30'   Mathis Trumpy     "Sabot"           Sherill Fleming
 
 
CLASSIC CRUISER
3rd Place     1963  36'  Chris Craft             "Buccaneer"       Paul Long
2nd Place    1965  30'  Chris Craft             "Anytime"           Ron & Rose Federice
1st Place     1960  25'  Chris Craft             "Wooden Lady"   Gil Grant
 
 
LAUNCH
3rd Place     1911   24'  Mullins                    "R & H"               Ken Mac Stephen
2nd Place     1915  16'  Unknown                 no name           Jonathan Graff
 
 
RACEBOAT
2nd Place     1968  18'  Wickens                  "Heckle & Jeckle"   Peter Hacket
 
 
  
OUTBOARD BOAT & MOTOR
3rd Place     1954  12'  Penn Yan                 no name              James & Donna Glogowski
3rd Place     1951  12'  Penn Yan                 no name              Carl Roberts
1st Place     1957  12'  Penn Yan                 "Red Streak"         Tom Davenport
1st Place     1956  15 1/2'  Lyman                no name             Richard Savage
 
 
EARLY CONTEMPORARY
1st Place     1980  17'  Vance Whiteman      "Heatwave"          Harry Holst
1st Place     1986  16'  "D'eath"                     "Hot Shot"            Ed Wicks
 
LATE CONTEMPORARY NON-POWERED
3rd Place     2011  15'  Homebuilt                "Figment"            Patsy Cunningham
 
 
  
UNMOUNTED OUTBOARD MOTOR
3rd Place     1957  Evinrude      35H.P.          Don Kinnaird
2nd Place     1949  Chris Craft   5 1/2H.P.   Don Kinnaird
2nd Place     1952  Mercury       10H.P.         Don Kinnaird
1st Place      1953  Mercury       16H.P.         Don Kinnaird
1st Place      1953  Mercury       16H.P.         Don Kinnaird
1st Place      1953  Martin          20H.P.         Dave Blum
 
CRAFTSMANSHIP AWARD
1960  25'  Chris Craft    "Wooden Lady"     Gil Grant
 
 
CENTURY BOAT CLUB AWARD SPONSORED BY THE CENTURY BOAT CLUB
1967  17 1/2"   Century     "Silver Lining"     Ed & gayle Bobowicz
 
LYMAN AWARD SPONSORED BY TOM KOROKNAY MARINE & LYMAN RESTORATION
1956  15 1/2'   Lyman        no name       Richard Savage
 
ANNUAL HARRY G. WINTER MEMORIAL CHRIS CRAFT AWARD SPONSORED BY GAIL PISA
1947  17'  Chris Craft         "Rosie"        Vivian Reynolds
 
BUFFALO LAUNCH CLUB AWARD
1911  24'  Mullins       "R & H"      Ken MacSteven
 
ACBS MOST ORIGINAL AWARD SPONSORED BY ACBS
1957  12'  Penn Yan     "Red Streak"      Tom Davenport
 
 
BEST OF SHOW-RESTORED
1947  17'  Chris Craft      "Rosie"      Vivian Reynolds
 
 
BEST OF SHOW-PRESERVED
1967  17 1/2'  Century      "Silver Lining"     Ed & Gayle Bobowicz

2010 Buffalo - Niagara Frontier Antique and Classic Boat Show Awards

                                                              2010 AWARDS

 

ANTIQUE RUNABOUT

 

2nd Place     1930 26’    Hacker craft                    “Triple Choice”               Philip Andrews

2nd Place     1941 17’    Chris Craft                      “Barrlin”                          Bill & Pat Locke

2nd Place     1938 17’    Chris Craft                       “Queeny”                         David McEwen

1st  Place     1939 31.5’ Fitzgerald Lee                  “Skol”                              Tom Mittler

 

CLASSIC RUNABOUT

 

2nd Place     1950 20’ Century                                “Le Barron”                     Bill & Denise Kiesel

2nd Place     1957 19’ Chris Craft                           “Classic II”                      Gail Pisa

1st Place      1946 20’ Chris Craft                            “Deja Vu                        Jack Barron

 

ANTIQUE UTILITY

 

2nd Place     1940 16’ Lyman                                   “Sunflower”                     David Covert

 

CLASSIC UTILITY

 

3rd Place     1959 19’    Chris Craft                             “Silver Arrow”                  Al Damiani

2nd Place     1964 16’    Custom Craft                         “Telstar”                            Todd Williams

2nd Place     1968 17’    Century                                   (no name)                          David & Carolynn Wesp

2nd Place     1967 19.5’ Century                                   (no name)                          Mike & Jane Matusick

1st Place      1969 19’    Chris Craft                              “Afishinado”                     Dick & Karen DeFazio

 

Antique Cruiser

 

3rd Place     1903 30’ Mathis Trumpy                          “Sabot”                               Sherill Flemming

 

CLASSIC CRUISER

 

2nd Place     1965 30’ Chris Craft                                  “Anytime”                          Ron & Rosenna Federice

 

RACEBOAT

 

2nd Place     1962 11’ Casta Craft                                  “Jesse James”                      James Brelos

2nd Place     1964 20’ Rayson Craft                                  (no name)                         Charles Graham

2nd Place     1926 39’  Dodge                                          “Horrace”                           Jim Grundy

2nd Place     1960 18’ Palmer                                           “White Lightning               Paul Poledink

2nd Place     1953 14’ Jack McMahan                              “Midnight Special”            Butch Dreher

1st Place      1964 20’ Rudy Ramos                                  “After Midnight”               John Morsheimer

 

OUTBOARD BOAT & MOTOR

 

3rd Place     1959 15’    Cayuga                                           “Lilli Pad”                    Brad Rauch

3rd Place     1956 16’    Cayuga                                            (no name)                    Andrew Chudy

2nd Place     1955 12’    Penn Yan                                        (no name)                    Carl & Lorraine Roberts

2nd Place     1953 14’    Penn Yan                                        “Little Glory”              Matt & Patti Parobek

2nd Place     1959 8’      Sears Kit Boat                                 (no name)                   Christopher Lynn

2nd Place     1957 15’    MFG                                                (no name)                   Thomas Kraft 

2nd Place     1960 14’    Norris Craft                                     (no name)                   Paul Ertel

1st Place      1958 15.5’ Cowell                                             (no name)                   Chuck Thomas 

 

NON POWERED

2nd Place     ??year 11’ Canoe                                                (no name)                    George Smith

 

 

EARLY CONTEMPORARY

 

3rd Place     1982 26’ Hacker craft                                          “Past Fast”                   Mike Moyer

 

LATE CONTEMPORARY

 

1st Place     2009 16’ James Craft                                           “Blue Yankee”             James Barrick

 

UNMOUNTED OUTBOARD MOTORS

 

3rd Place     1963 Evinrude      10 H.P.                         Donald Kinnaird

2nd Place     1948 Martin 60     7.2 H.P.                       Donald Kinnaird

2nd Place     1956 Johnson        3.5 H.P.                       Donald Kinnaird

2nd Place     1949 Chris Craft    5.5 H.P.                      David Kinnaird

2nd Place     1955 Johnson         5.5 H.P.                      Stephen Rubach

 

CRAFTSMANSHIP AWARD

1938 17’ Chris Craft                 “Queeny”                     David McEwen

 

HARRY G. WINTER MEMORIAL CHRIS CRAFT AWARD

1946 20’ Chris Craft                  “DÉJÀ VU”                Jack Barron

 

BUFFALO LAUNCH CLUB AWARD

1939 31.5’ Fitzgerald Lee              “Skol”                     Tom Mittler

 

CENTURY BOAT CLUB AWARD

1968 17’ Century                           (no name)                 David & Carolynn Wesp

 

TOM KOROKNAY LYMAN AWARD

1940 16’ Lyman                             “Sunflower”              David Covert

 

BEST OF SHOW / RESTORED

1939 31.5’ Fitzgerald Lee                 “Skol”                     Tom Mittler

 

BEST OF SHOW / PRESERVED

1969 19’ Chris Craft                          “Afishinado”           Dick & Karen DeFazio

 

2013 Boat Show Awards